Morgenfruen

Synonyms: Caltha officinalis. Havemorgenfrue
Scientific Name: Calendula officinalis L.
Family: Compositae/Asteraceae (Kurvblomstfamilien)

Morgenfruen

Beskrivelse

Denne nemme en-årige lægeplante, der kan blive op til ca. 70 cm. høj, fryder os med med blomstring fra juni indtil oktober. De grove, hårede, stive stilke er kronet med lys orange eller gule blomster, der er op til 4 cm i diameter, de er synlige på lang afstand og lyser haven op som små sole. De tørrede frugter som vi kender som frø, er forskellige med krøllede faconer fra halvmåneformet til små kroge. Det er faktisk disse frø, og hverken blomster eller blade, der gav den det Tyske navn Ringelblume krølleblomst.

Oprindelse

Formentligt hjemmehørende i middelhavsområdet, men findes nu over hele verden.

Indeholder

Æterisk olie, saponiner, carotinoider, xanthofyl, bitterstoffer, planteslim, flavonoider.

Anvendelse

Den astrologisk troende botanist og læge Nicholas Culpepper (1616-1654) svor til Morgenfruen som et remedie til at styrke hjertet. I hans "Vade-Mecum Botanicum" (1694) omtalte Samuel Müller også en hel hær af andre sygdomme til hvilke Morgenfruen skulle være remediet. I dag er hovedformålet i medicin sårheling i form af salver, essenser, gel og olier til udvortes brug. Det er en af de bedste sårhelende planter overhovedet, og på grund af de anti-inflammatoriske og sårhelende egenskaber, bliver den brugt i behandlingen af skinnebenssår.

I hudpleje er den især brugt til skadet, irriteret, sensitiv og inflammeret hud, Den påvirker dybt metabolismen, regulerer hudens blodcirkulation og øger hudens sunde kulør. Inflammerede brystvorter, slag og solforbrændinger bliver ligeledes behandlet med Morgenfrue. På grund af dens vidt kendte blodrensende egenskaber bliver den også brugt ved kronisk eksem, bylder og teenager acne

Brugt indvortes som te har det en krampestillende virkning og har indflydelse på galdeafsondringen og hjælper med fordøjelsen.

Interessante fakta

Den sollignende morgenfrue følger selvfølgeligt solen med blomsterne: de åbnes ved daggry og lukker sig så snart solen går ned. Det var formentligt denne kalenderagtige bevægelse på samme tidspunkter som solen, der lod botanikerne til at give den navnet Calendula, fra Latinsk calendae den første i måneden. Grundet dens duft, som på en gang er både aromatisk men også kan minde om lugten af råd, blev den symbol på forløsningen efter døden i den kristne mytologi. Denne utrættelige vækst er også blevet et symbol på det evige liv, og den blev ofte også plantet eller lagt på gravene som en begravelsesblomst. I Mexico bliver den også anset for at være dødens blomst, stammende af blodet fra de indianere som de spanske erobrere dræbte. I middelalderen var den gylden-gule blomst, også kaldet Solis Sponsa eller solens brud, dedikeret til den Germanske gudinde Freya, senere til den kristne Maria, deraf det engelske navn Marigold.

Planter der blomstrer på de vigtigste tidspunkter i solens bane og hvis form ligner solen, er altid blevet betragtet som hellige. Andre lignende planter er Tusindfryd, Perikum og Cikorie. Som magisk plante var morgenfruen en vigtig del af alle kærlighedsfortryllelser. Hvis en pige plantede eller såede en "Niewelkblume" i hendes elskedes fodspor skulle han om han selv ønskede det eller ej være sammen med hende altid. I Spanien var troldmænd også overbevist om de magiske kræfter og bar altid en morgenfrue med som en talisman.

Anvendt i kosmetik og remedier

Frodig vækst og sol-lignende natur. Det er det vi straks fremhæver ved den øjeblikkelige tanke om morgenfruen. Med en næsten voldsom vækst, gennem dens korte levetid overtager den omgivelserne, frembringer blad efter blad, blomst efter blomst utrætteligt, indtil frosten sætter ind og stopper væksten. Den yppige vækst af blade krones af de solagtige blomster der varsler at planten skal beherske sig. Blomsten afslutter og bringer orden i hvad der ellers ville blive voldsomt bredende blade. Den energiske vækst er fulgt af en duft af råd som om morgenfruen var i konstant fare for at gå til med den overdrevne vækst.

Morgenfruens karakter ligner således det skadede væv der reagerer med inflammationer og afkaster det døde væv. Det nyformerede væv skal dannes og følge den forhåndværende ordensprincipper. Morgenfruen understøtter disse processer, særligt ved dårlig sårheling og inflammationer.

I Dr.Hauschka kosmetik produkterne findes den hvor huden er irritabel eller grundet inflammationer har behov for lindring; for eksempel i After Sun Lotion, Concealer, Øjencreme, Øjenbalsam, Flydende dagcreme, Skintonic special, Ansigtsolie, Rensecreme, Læbebalsam, Neem Hair Lotion og WalaVita Sage Mouthwash.

Morgenfrue er også i WALA medicines* brugt til behandling af inflammerede sår, eller inflammatoriske hudtilstande, for eksempel i Acne Fluid, Burns Lotion, Cuts and Burns Jelly, Mercurialis Healing Ointment, Echinacea Mouth and Throat Spray, Majorana Vaginal Gel* and Calendula Lotion.

* Se indlægsseddel

Dr.Hauschka kosmetik fåes i butikker mens WALA medicinerne kun kan skaffes gennem Apoteket.